30.08-05.09 / 29. Spotkania Artystów – Słonne 2009
Jan Franciszek Ferenc
21.08 – 9.09.2009
Finisaż – 4 września / piątek, godz. 18:00
Galeria Sztuki Współczesnej
ul. T. Kościuszki 3, 37-700 Przemyśl
Jan Franciszek Ferenc, urodzony 4 czerwca 1954 roku w Jarosławiu. Studia Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki w latach 1974-1979. Dyplom w pracowni projektowania graficznego prof. Macieja Urbańca, aneks w pracowni malarstwa i rysunku prof. Jerzego Tchórzewskiego w 1979 roku. Od 1980 roku 26 wystawy indywidualne. Udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Udział w międzynarodowych plenerach i wystawach poplenerowych. W latach 1980 i 1986 stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Profesor Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Członek ZPAP Oddział w Lublinie.
Jan Ferenc jest artystą konsekwentnym. Od początku swojej twórczości pracuje na „ściszonym trybie głośności”. Jego rysunki z serii „Strefa ciszy”, „Teren scalony” czy wykonany kredką „Teren XXX” to oaza spokoju i ciszy, i… samotności. Jest w nich i prawda i pokora – tak typowa dla jego sztuki. Urzeka mnie ich malarska materia z szeroką, osobistą i intymno-minimalistyczną przestrzenią samego rysunku. Są jak chwila, jak spotkanie z drugim człowiekiem: raz krótkie, raz powierzchowne, a innym razem jak długa, nocna rozmowa…Wyczuwam w nich opowieść o sobie, o innym, o nas samych zanurzonych w samotności, nostalgii i pragnieniu miłości. Czasami jego prace przypominają mi nastrój opowiadań Huraki Murakamiego z tomu „Ślepa wierzba i śpiąca kobieta” czy filmu Jun Ichikawy „Tony Takitani” z 2004 roku z przepiękną, nostalgiczną muzyką Ryuchi Sakamoto, która współtworzy klimat tego dzieła sztuki filmowej. I w filmie, i w rysunku Ferenca widzimy piękny (nie bójmy się tego słowa), subtelny obraz który przywołuje nasze pragnienia, tęsknoty, sny i marzenia… Obraz, który jak muzyka, pobudza wyobraźnię odbiorcy. Każdy kadr, każdy gest, każda plama i kreska są tu istotne. Tak czytam cykl „Strefa ciszy I, II” – a „Odłamki” potęgują nastrój niedopowiedzenia przywołując fragmenty jakiś nie do końca opowiedzianych historii. Aż chciało by się oglądać je z muzyką Sakamoto w tle… W pracach Janka nie ma miejsc i ich historii, lecz ich obraz który zawsze prędzej czy później umyka, rozrzedza się, zaciera. Istnieje w wymiarze nieokreślonym: nieostry i tajemniczy, istnieje poniekąd bardziej intensywnie i trwale.Rysunki Jana Ferenca to przede wszystkim to, co w każdej twórczości najważniejsze: doskonały warsztat i w pełni uczciwy, niekoniunkturalny stosunek do własnej twórczości. Forma i materia jego prac ciągle się zmienia i pogłębia, a proces jest ciągły i co pewien czas autor zaskakuje nowym, świeżym ujęciem zagadnienia. Dlatego ciągle czekamy na jego nowe realizacje…
Mirosław Pawłowski
Zbigniew Karaszewski Body & Soul
30.08 – 30.09.2009
wernisaż – 30 sierpnia / niedziela, godz. 17:00
Kresowy Dom Sztuki w Dubiecku
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej
ul. Krasickiego 3, 37-750 Dubiecko
Zbigniew Karaszewski – artysta grafik; Studia: 1974 – 1979 Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki. Pracownie: malarstwa – prof. Teresa Pągowska i prof. Jerzy Tchórzewski, Projektowanie Książki i ilustracja – prof. Janusz Stanny. Jest twórcą projektów winiet, koncepcji graficznych – makiet kilkunastu czołowych miesięczników w tym między innymi: Pani, Twój Styl, Cztery Kąty, Zwierzaki, Studio, Highway i wielu innych (we wszystkich zamieszczał rysunki, ilustracje, projekty okładek i zdjęcia). W latach 1992 – 2002 dyrektor artystyczny Wydawnictwa Prószyński i S-ka. W latach 90-tych współpracował z polskimi edycjami francuskich miesięczników dla dzieci Pomme d’Api.( projekty polskich winiet i makiety ). Wykonał setki ilustracji do opowiadań, wierszy, gier i kalendarzy dla dzieci. Obecnie opracowuje graficznie przede wszystkim książki, encyklopedie, katalogi i albumy, współpracując w tym zakresie z wieloma czołowymi i mniej znanymi oficynami wydawniczymi. W jego dorobku znajduje się kilkadziesiąt pozycji i wciąż powstają nowe. Projektuje również inne formy graficzne jak choćby kalendarze, plakaty czy okładki płyt muzycznych (współpraca z Instytutem Adama Mickiewicza i Instytutem Fryderyka Chopina). W tym roku projektowany przez niego album „Rośliny miododajne” wydany przez Rzeczpospolitą uzyskał złoty medal za Światowym Kongresie Apimondia w Melbourne – Australia. W 2001 r. złoty medal za album „Ule i pasieki w Polsce” na Światowym Kongresie Apimondia w Durban – RPA). Udział w kilkunastu plenerach i wystawach malarskich w kraju i za granicą.
29. Spotkania Artystów – Słonne 2009
Tadeusz Błoński, Jan F. Ferenc, Maryla Ferenc, Zbigniew Karaszewski, Basia Lis, Jurek Lis, Roderick Murray, Grażyna Niezgoda, Darek Sobociński, Kazimierz Wiśniak, Marzanna Wróblewska, Stasia Zacharko, Andrzej Załecki, Rena Wota, Janusz J. Cywicki
11 – 30 września 2009
Galeria Sztuki Współczesnej
ul. T. Kościuszki 3, 37-700 Przemyśl
Międzynarodowe Spotkania Artystów zakładają wspólny pobyt i pracę artystów plastyków, fotografików, krytyków i historyków sztuki przede wszystkim z krajów sąsiednich (Region Karpat) Polski, Ukrainy, Węgier, Słowacji i Rumunii. Doroczne Spotkania organizowane są od roku 1981 i mają bezpośredni związek z innym projektem – Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt”. Tworzy to dobrą okazję do wymiany doświadczeń i postaw twórczych artystów z różnych, często bardzo odmiennych kręgów kulturowych, ale także do współpracy galerii, muzeów, uczelni artystycznych i instytucji kulturalnych regionu. Spotkania są okazją do promocji naszego regionu za granicą. Od prawie trzydziestu lat wieś Słonne, a także inne okoliczne miejscowości stały się miejscem spotkania i pracy twórczej wielu artystów, wystaw, prezentacji, wieczorów autorskich w galeriach całego regionu i za granicą. Spotkania ewoluowały od klasycznego, 2-tygodniowego pleneru malarskiego, poprzez rozszerzenie formuły o inne media, aż do otwartych formalnie intermedialnych Spotkań Artystów.