Vioara Bara / malarstwo

Urodziła się w 1957 w Tasad w Rumunii. Studia ukończyła w 1983 roku na wydziale scenografii Uniwersytetu w Bukareszcie. W latach 1985 – 1992 członek grupy artystycznej ” Atelier 35 „. Zrealizowała 6 wystaw indywidualnych, brała udział w 50 wystawach zbiorowych w Rumunii, Finlandii, Portugalii, Holandii, Polsce, we Włoszech, na Słowacji i Węgrzech. Laureatka wielu nagród i wyróżnień m.in. Ukraińskiej Nagrody Krajowej w Międzynarodowym Triennale Malarstwa Euroregionu Karpaty “Srebrny Czworokąt” – Przemyśl 2003.

 

CIENIE I ŚWIATŁA

„ploaie pe pamant”
olej 300 x 150 cm

Od ukończenia Akademii Sztuk Pięknych w Bukareszcie, Vioara Bara uosabia wizerunek artysty zajmującego się kondycją rodzaju ludzkiego we wszechświecie. Mocno buduje rzeczywistość, która pobudza do medytacji i zmusza do akceptacji jej założeń. Siła, wyrażonego na jej ogromnych płótnach malarskiego gestu i jego napięcie zaznaczone charakterystycznymi pociągnięciami pędzla, są w ciągłym ruchu, podobnie jak materia, ujawniają głębię emocji i pomagają rozszyfrować mechanizm życia jako odpowiedź na upływ czasu.

„fata din spatele soarelui”
olej 300 x 150 cm

Ekspresyjna forma pierwszego planu wyraźnie rzucana na ciemne tło płócien, charakteryzuje jej estetyczną wizję, stylistyczną opcję postmodernistycznej inspiracji, ciągle doszukującej się niepokojów człowieka i jego przeznaczenia.

„mireasa isi priveste giulgiul”
olej 300 x 150 cm

Twórczość Vioary Bara wywodzi się ze świata przedstawień, gdzie światła i cienie współistnieją i wzajemnie się przenikają, gdzie maskarada i groteska łączą się z anielskością, gdzie tragedia i komedia, samoironia i poezja przemieszczają się w sposób naturalny. Sprzyja to kreowaniu rzeczywistości wynurzonej z efektów świetlnych, dowcipnie rozłożonych na ciała, tak aby na pierwszy plan wydobyć formę i podkreślić napięcie ruchu i gestu.

„o igoana mananca o alta igoana”
olej 300 x 150 cm

Uosabiany wizualnie i konceptualnie umotywowany cykl prac przygotowany przez Vioarę, bardzo często odwołuje się do uniwersalnych wartości i symboli, tworzących układy kompozycyjne, w których eksploduje jej podświadoma pamięć – jak gdyby ofiarowywała nam szansę odnalezienia samego siebie.

„oarbele n-au voie sa rada niciodata”
olej 300 x 150 cm

Świadomość artysty, będącego immanentną częścią wszechświata uwarunkowana jest kwestią egzystencjalną, która zmusza nas do tego, aby nigdy nie przestać być sobą, niezależnie od środowiska, w którym żyjemy, a także do ciągłego poszukiwania spokoju ducha oraz oczekiwania na budujące nadzieję – credo artystyczne.

 

dr Aurel Chiriac

Skip to content