Grażyna Niezgoda / fotografia (finisaż) / Kresowy Dom Sztuki w Dubiecku
„Słonne Spotkanie Żywiołów”
25. Jubileuszowe Międzynarodowe Konfrontacje Plastyczne – Słonne 2005
Grażyna Niezgoda / fotografia (finisaż)
Kresowy Dom Sztuki w Dubiecku.
Urodzona w Jaworze na Dolnym Śląsku, żyje i pracuje w Przemyślu. Dyplom na Uniwersytecie Wrocławskim. Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Antykwariusz, biegły rzeczoznawca sztuki dawnej i współczesnej. Prowadzi w Przemyślu salon z antykami. 14 wystaw indywidualnych. Udział w wystawach zbiorowych i plenerach, interdyscyplinarnych i fotograficznych w Polsce i za granicą. Od 1995 roku autorka dokumentacji fotograficznej Międzynarodowych Konfrontacji Plastycznych „Słonne”. Od 1997 tworzy fotografie portretowe dokumentując przemyską „Wiosnę Poetycką”. Opublikowany zestaw fotogramów w wydawnictwie „Mistrzowie polskiego pejzażu”. Współpracuje z większością polskich periodyków poetyckich od Odry po Biuro Literackie, a także z wieloma magazynami m. in. Twój Styl, Zwierciadło. Publikacje na okładkach tomików poetyckich Jastruna, Górzańskiego, Zadury.
Tematy podejmowane przez autorkę układają się w cykle o otwartych formułach, pejzaż, martwa natura, struktury, portrety przyjaciół i te stanowiące zaczątek rozłożonego na lata projektu portretowania polskich artystów i naukowców.
To co dotychczas zajmowało mnie w pejzażu, to znajdowanie w nim prawidłowości: symetrii, asymetrii, kształtów geometrycznych, rytmów, układów linii czy zestawień barwnych. Pejzaż jest dla mnie tworzywem moich własnych poszukiwań plastycznych. Kiedy zaproszono mnie do Dubiecka, zapragnęłam pokazać fotografię dosłownie pejzażową i zobaczyć czy mi się to uda. Często w czasie pracy nad strukturami, jakby na marginesie, robię też zdjęcia „całości”, „widoku”. I to właśnie prezentuję na tej wystawie. Chcę pokazać miejsce które wybrałam, i w którym od lat pracuję, Miejsce, które jest mi emocjonalnie nieobojętne.