ARTEFAKTY – 3 / Stanisław Białogłowicz / uczestnik
Stanisław Białogłowicz – uczestnik
Urodzony 5 października 1947 w Łękach Dukielskich. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia na wydziale malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1973 roku w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Od tego roku samodzielna praca twórcza i pedagogiczna w szkolnictwie artystycznym. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody Wojewody Opolskiego za całokształt twórczości i działalności artystycznej. Stypendium twórcze w Collegium Johanneum – Die Loburg w 1995 roku. Autor ponad 30 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Udział w 150 wystawach zbiorowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień.
„Bez końca o człowieku”
Moje „zapisy ukryte” przybywają jak olśnienia w postaci obrazów i ciągle powtarzanych „myśl po myśli, obraz zamalowany”.
„Zapis ukryty ” małej ojczyzny i każdej mijającej chwili, czasem przyfrunie jak niezatarte wspomnienie minionego szczęścia, które wykracza poza granice jakiegokolwiek zapisu, poza granice czasu i śmierci, to myśl o człowieku, matka wspomnień i nieodłączna towarzyszka melancholii. A jeśli nawet w tym pięknym, czasem melancholijnym śnie będącym odbiciem szczęśliwego życia lub burzliwych przeżyć – są blizny, znaki czasu i groby, zadaję sobie pytanie: czy wkrótce już nikt nie będzie umiał rozszyfrować tych zapisów ?
Jestem i pozostaję zawsze z niedomówieniem a radość z darowanego mi czasu dni, które płyną raz wolniej, to znów szybciej w „myślach po myśli, obrazach zamalowanych”, przykuwa moją uwagę, otwierając przestrzeń na obrazy, w których chciałbym połączyć dwa, tak odległe znaki czasu; obrazy byłego i obecnego wizerunku ludzkiej postaci „zapisu ukrytego bez końca o człowieku”.
Rzeszów 1.11.2003