20.06-15.07 / Artists without borders / Paper No Limit / M I K O R

M I K O R
Ziemia uprawiana / Megművelt föld / Cultivated Land

András Levente Kákóczki / Kinga Horváth / Kavecsánszki Gyula / Péter Lenkey-Tóth
Róbert Lukács / Tibor Urban / Emília Varsányi / József Zombori

 

Ideą projektu Artyści bez granic / Papier bez limitu jest prezentacja twórczości artystów z różnych stron świata niezależnie od miejsca ich zamieszkania, pochodzenia, przekonań politycznych czy religii. Jedynym kryterium jest wartość i oryginalność sztuki którą tworzą, a także prawda i siła przesłania. Chcielibyśmy, aby wystawy w kolejnych latach prezentowały twórczość tych artystów krajów Unii Europejskiej, których łączy wybór papieru jako tworzywa swobodnej kreacji. W dotychczasowych trzech wystawach pokazaliśmy dużą międzynarodową grupę artystów z EAA (European Artists Association) w Niemczech i zaproszonych gości (2005), 7 grafików belgijskich związanych z Międzynarodowym Centrum Graficznym m. Fransa Masereela / Belgia (2006) i Grupę 13L z Barcelony zajmującą się kreowaniem w obszarze szeroko rozumianej sztuki książki (2007). W tym roku zaprezentujemy artystów z Węgier, tworzących w Miszkolcu – Grupę MIKOR.

Kavecsánszki Gyula
Ziemia uprawiana, 2008 – papier, tusz (50x55cm)

Grupa MIKOR / Stowarzyszenie Współczesnych Artystów Miszkolca / Węgry

Grupa Mikor została założona w 2005 roku przez siedmioro artystów i jednego historyka sztuki z Miskolc w północno-wschodnich Węgrzech. Są to: Kinga Horvárth grafik-projektant, András Kákóczki historyk sztuki, Gyula Kavecsánszki malarz, Péter Lenkey-Tóth malarz, Róbert Lukács malarz, Tibor Urbán artysta, Emília Varsányi grafik-projektant, József Zombori grafik-projektant. Celem grupy jest skupienie mentalnych i fizycznych sił każdego z jej członków na wspólnych pracach i zadaniach, takich jak szukanie możliwych wystaw czy organizowanie galerii. Różnią się oni od siebie nie tylko stylem uprawianej sztuki, ale także zachowaniem i zainteresowaniami. Jest jednak coś, co ich łączy: sztuki piękne odgrywają w ich życiu podstawową rolę. Od momentu powstania grupa zorganizowała kilka wystaw w różnych miastach Węgier, Słowacji (Preszow, Koszyce) i Rumunii (Bistrita).

Strona internetowa: www.mikorcsoport.hu
Email: mikor.art@gmail.com

 

Grupa MIKOR / Projekt „Ziemia uprawiana” / Artyści bez granic / Papier bez ograniczeń / Przemyśl

Schludnie i dokładnie uprawiany kawałek ziemi sam w sobie może być dziełem sztuki. By uzyskać jak największe plony potrzebne są talent, duże zaangażowanie i praca, tak jak w przypadku kultury i jej cząstki, sztuk pięknych. Zarówno kultura jak i sztuki piękne należą do świata stworzonego przez ludzkość. To ten właśnie świat może być postrzegany jako Natura zmieniona przez człowieka: „sztuczny” byt istniejący zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz istot ludzkich. To co dotyczy uprawianej ziemi dotyczy także ludzi ukulturowionych.

To ten właśnie świat został powołany do życia przez nas poprzez przekształcenie obrazu Natury w ramach nowej interpretacji. Działanie człowieka jest punktem startowym, człowiek odgrywa tu rolę aktywną i zmieniając Naturę tak, by spełniała jego potrzeby i pragnienia, zmienia także swoją osobowość.

Człowiek „kontroluje” Naturę. Pozwala ścierać się jej siłom i grać przeciwko sobie zgodnie ze sprytną zasadą „dziel i rządź”. Człowiek sam jest częścią Natury, ale posiłkując się swą teleologią i celowym zachowaniem jest w stanie odwrócić pływy na swoją korzyść. Jest wszechmocnym władcą Natury; niemniej jednak jest jedna rzecz, której nie może uniknąć – Śmierć. Jego „uprawianie” jest kompletne i dynamiczne, jego „umiejętności” są akuratne, fachowe i obejmują całą Naturę. Jego umiejętności zamieniły się w czyny i nagromadziły w miarę upływu lat.

Europa zdominowała nie tylko ziemią (także powietrze, ogień, wodę), ale cały glob i stała się jego centrum. Znalazła się na szczycie, lecz teraz pozostała jej tylko jedna droga prowadząca w dół. Być może kultura i sztuka mogą działać jak hamulec podczas tego pędzenia w dół.

Tak jak ziemia uprawna łatwiej absorbuje wodę i składniki odżywcze, człowiek wyposażony w kulturę jest lepiej przygotowany do interpretowania zmian zachodzących w świecie i w ten sposób może udzielać wyrafinowanych, wiarygodnych odpowiedzi na pytania ze wszystkich dziedzin.

To ważne by dostrzec różnicę pomiędzy ziemią uprawianą, a obszarami dzikimi – ta pierwsza reprezentuje świat przychylny życiu, zaś te drugie świat pełen niebezpieczeństw.

Projektem zatytułowanym „Ziemia uprawiana” członkowie Grupy MIKOR mają zamiar odpowiedzieć na pytania przynoszone przez te kulturowe i egzystencjalne wyzwania i pokazać to publiczności przemyskiej w ramach projektu „Papier bez ograniczeń”.

Skip to content