16.01-03.02 / Artyści z naszego podwórka… / Grażyna Niezgoda / portret w procesie

Artyści z naszego podwórka… to projekt zakładający cykliczną promocję twórczości artystów Przemyśla w formie organizowanych sukcesywnie wystaw indywidualnych w naszej Galerii Sztuki Współczesnej. Przemyscy plastycy i fotograficy stanowią najliczniejsze środowisko artystyczne miasta. Mieszka tutaj i pracuje wielu znakomitych artystów. To właśnie ich twórczość chcielibyśmy przybliżyć. Projekt nawiązuje do cyklu artykułów pod tym samym tytułem, których edycję rozpoczął w roku 2005 miesięcznik „Nasz Przemyśl”.
W czwartej wystawie prezentujemy twórczość fotograficzną Grażyny Niegody, od lat związanej z miastem. Korzystając z okazji chciałbym podziękować Urzędowi Miasta Przemyśla za finansowe wsparcie realizacji projektu. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa stanie się zalążkiem wydania oczekiwanego przez wszystkich albumu, prezentującego współczesną sztukę i artystów Przemyśla.

 

Dr hab. Janusz J. Cywicki
Dyrektor Galerii


 

Wystawa prezentuje wybrany fragment dorobku portretowego autorki. Od 1995 roku Grażyna Niezgoda realizuje projekt fotografowanie artystów i uczonych z jej otoczenia. Jej prace portretowe są często wykorzystywane w wydawnictwach artystycznych i literackich. W 2007 roku odbyła się wystawa „Twarze między wierszami, książki ilustrowane fotografiami Grażyny Niezgody. Wystawa w przemyskiej Galerii Sztuki Współczesnej jest szczególna, gdyż prezentuje fotogramy, które za Oskarem Gustawem Rejlanderem można by ująć wspólnym tytułem „wyraz uczuć w człowieku”. Fotografia Grażyny Niezgody, bez względu na temat, jest zawsze kliszą rzeczywistości, kadrem zdarzenia, wolnym od warsztatowych zabiegów i kokietowania odbiorcy atrakcyjnością formy. Czyste intencje nadają jej głębię i ponadczasowy rys prawdy. Zdejmowane na przestrzeni wielu lat sylwetki, twarze, są prawdziwym wizerunkiem osobowości artystki. Ta część jej twórczości, jaką jest portret, stanowi potwierdzenie starożytnej sentencji: homini homine nihil pulchrius videtur – nic nie wydaje się człowiekowi piękniejsze niż człowiek. (Marzanna Wróblewska).

Grażyna Niezgoda / fotografuje, pisze o sztuce. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1999 roku. Antykwariusz. Prowadzi w Przemyślu salon z antykami, e-galerię sztuki współczesnej oraz Witrynę Artystyczną OK(N)O. Biegły z zakresu dzieł sztuki i antyków. Dyplom na Uniwersytecie Wrocławskim w 1971 roku. Autorka16 wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu plenerach i wystawach zbiorowych interdyscyplinarnych i fotograficznych. Jej prace portretowe oraz kompozycje publikowano w wielu magazynach, m.in. Twój Styl, Zwierciadło, Fotografia & aparaty cyfrowe i periodykach literackich, jak Nowa Okolica Poetów, Topos, Odra, Kwartalnik Artystyczny. Współpracuje z wydawnictwami, m in. Wydawnictwem Literackim, Jacka Santorskiego, Rafała Marszałka, Iskrami, Fogrą, Biurem Literackim – co zaowocowało wystawą „Twarze między wierszami. Książki ilustrowane fotografiami Grażyny Niezgody” w 2007 roku. Zestawy jej fotografii opublikowano w wydawnictwach „Mistrzowie polskiego pejzażu”, i „25 x Słonne”. W latach 2007- 8 brała udział trzech edycjach aukcji Domu Aukcyjnego Rempex „Polska Fotografia Kolekcjonerska”, także w aukcjach ZPAF. Portal Sztuki Artinfo przeprowadził indywidualną aukcję internetową „Grażyna Niezgoda – fotografia” ( 2007). Program II Polskiego Radia prezentował jej sylwetkę w cyklicznej audycji Hanny Marii Gizy „W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej” (2007). Prace autorki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, ZPAF w Warszawie i Kielcach; w kolekcjach prywatnych w Polsce, Szwajcarii, USA, Anglii, Szwecji i Słowacji. Podejmowane tematy układają się w cykle: Wypisy z pejzażu, Martwa natura, Miejsca wybrane, Pracownie, Portret. Od 1995 roku dokumentuje Międzynarodowe Spotkania Artystów Słonne oraz tworzy dokumentację portretową Przemyskiej Wiosny Poetyckiej od 1998 roku.

Skip to content